Battaniye Yıkama

Battaniye Yıkama Makinası Talimatına göre İstanbul’da Fiyatları ile en kaliteli hizmeti sunmaktayız. Battaniyelerinizi derecesine göre yıpratmadan yıkar, tertemiz teslim ederiz.

Battaniyeler günlük hayatımızda sık sık kullandığımız, ısınma ve korunma amacıyla kullandığımız ürünlerdir. Bu ürünler şüphesiz ad ve çeşit değiştirse de akıllara getirdiği şey tektir. Ya çift yada tek kişilik modelleri vardır, çeşitli iplerle örülür, çeşitli oyalarla güzellik katılır, çeşitli desenlere, çeşitli modellere sahiptir. Resmi olarak kökeni bilinmemektedir fakat 1900lü yıllarda Osmanlı ticaretinde sık sık kullanıldığı bilinmektedir. Eskiden tek tip, beyaz kenarları dikilmiş içine koyun yünü atılmış olsalar da kadınlar burada da farklarını göstererek geçen zamanda farklı motifler türetmişlerdir. Bunu yapma amaçları seviye arttırmak, hobi veya diğer nedenler mi bilinmese de şuan bu sektörün önünü açtıkları bir aşikar.

Modern çağda, yani günümüzde bu ürünleri genelde hazır fabrika çıkışıyla alıyoruz. Çeşitli özelliklerde ve çeşitli kullanım talimatlarında oluyorlar. Ne kadar az kirlense de sürekli kullanılan ürün oldukları için temizlikleri de bu bakımdan önemli oluyor. Titizlik dışında şüphesiz sağlık etmenini de yanlarında getiriyorlar bundan dolayı dikkat edilmesi gereken bir ev ürünü oluyorlar. Yaklaşık olarak 2-3 ayda bir değiştirilmesi ve yıkanmaları kesinlikle öneriliyor.

Genellikle battaniyelerde yıkama işlemi yaz aylarının kavurucu sıcaklarıyla beraber gelir. Bunun nedeni soğukların gitmesiyle beraber battaniyelerin raflarına geri dönmesi durumundandır. Battaniyelerin yıkama önerileri birçok talimat içerebilir, bundan dolayı sizlere bugün battaniyelerin nasıl yıkanması gerektiğini aktaracağız. Detaylara dikkat ederek işleminizi yaparsanız battaniyeleriniz zarar görmeden temizliğinizi bitirebilir, hijyene kavuşmuş olursunuz.

Kuru Temizleme: Değer verdiğiniz, sizler için önemli olan bir battaniyeniz varsa şüphesiz bu battaniyeleri kuru temizlemeye veya battaniye yıkayabilen yerlere vermeniz önerilir. Bu şekille battaniyelerinizi daha garanti bir şekilde temizleyebilir, battaniyelerinize hasar vermediğinize emin olabilirseniz. Eğer bu işlemi her zaman yapmak istemiyorsanız dahi 2-3 senede bir yaparak, sadece kendi temizliğinizle kalmamalısınız.

Makinede Yıkamak: Birçok aile çamaşır makinesi alırken kaç kilogram alacağında kafası karışır. Bu durum aslında normaldir fakat kilo durumu çamaşırlarda en fazla battaniye ve yorgan tarzı ürünlerde olur. Bundan dolayı 4 kişilik bir aileye 6 kilogram yetse de fazlasını almanızla bu işleri kendi evinizde yapabilirsiniz. Battaniyeyi çamaşır makinesinde yıkamada en dikkat edilmesi gereken nokta şüphesiz ki sıcaklık ayarındadır. Normal de battaniyeler için yıkama derecesi 30 derece olsa da siz bu dereceyi 45’e kadar gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz. 45 dereceden sonrasında ise sıcaklıktan dolayı battaniyleriniz deforme olabilir, eski yumuşaklığında olmayabilir, çeşitli sorunlar görebilirsiniz. 45 derece de yıkarken bol yumuşatıcı da battaniyelerinizin yumuşaklığını korumada yardımcı olacak bir etkendir. Bununla beraber dikkat edilmesi gereken diğer bir durumsa devir sayısıdır. Devir sayısı yıkama esnasında maksimuma getirilmekten ziyada 500-600 arasına ayarlanmalıdır. Bu ayarlamayla birlikte battaniyelerinizin hasar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Elde Yıkama: Geçmiş zamanlarda görülen hatta dizi, filmlere dahi olan bir konudur. Genellikle bu iş eskiden yaz aylarının gelmesiyle beraberinde yapılıyordu. Yaz ayları itibariyle leğenlere bırakılan battaniyeler arap sabunu, karbonat ve maden suyu gibi bileşenlerle sulanır ve 2-3 saat leğende bırakılırdı. Bu işlemden sonra ellerle yıkanır kirleri çıkartılırdı daha sonrasındaysa ayaklarla çiğnenirdi. Sonra durulanan ve bir kere daha yıkanan battaniye bu işlemlerin ardından iki kişi tarafından suyu sıkılır ve kurumaya iplere bırakılırdı.

Battaniyeleri Kurutma İşlemi: Bu işlem en fazla yapılan hataların başında gelmektedir. Genellikle battaniyeyi direk iplere asarız, bu durum battaniyelerde deformasyon ve ize neden olmaktadır. Bunun yerine düz ve temiz bir zemine serilmeli 2-3 saatte bir ters düz edilerek kurutulmaya bırakılmalıdır. Eğer böyle bir şansınız yoksa bunun yerine çamaşır ipine bir bez sererek bu işlemi yapmanız önerilir, böylelikle deformasyonlardan kaçabilirsiniz.

Battaniye Yıkama Makinası

İlk defa duyan bayanlar veya erkekler olacaktır. Bu tür makineler battaniye türlerine göre özel olarak üretilmektedir, elyaf, yün, battaniye çeşitlerini yıkayabilme özelliklerine sahiptirler. Bu makineler bireysel alımlar için maalesef çok pahalı ve bireyler için gereksiz ürünlerdir. Piyasa da 7 bin tl’den başlayarak katlanarak devam etmektedir fiyatları. Genellikle her yıkama fabrikalarında tür tür, çeşit çeşit battaniye yıkama makineleri vardır. Bu makinelerde özel deterjan, özel sabunlarla ideal sıcaklıkta yıkanırlar. Bu sayede ürünler, battaniyeler hiçbir zarar görmeden tüm kirlerinden arınır, nüfus eden tüm kirler temizlenir.

Battaniye Yıkama Talimatı

Çoğu bayanın bileceği üzere battaniyeler için özel saf bir yıkama talimatı vardır. Öyle renklilerle veya beyazlarla atayım diye düşünemezsiniz. Daha önce atanlar bilecektir ki hem kıyafetler, hem battaniye mahvolacaktır. Bununla birlikte her battaniye de aynı şekilde yıkanmamalıdır, her battaniyenin özel bir yıkama derecesi, özel bir yıkama programı vardır. Bu talimatlar her zaman aldığınız ürünlerin üzerinde etiket şeklinde yazar. Yıkama talimatları genellikle renge ve battaniyenin yününe göre belirlenir. Üretici firma tarafından çeşitli yıkama dereceleri ve yıkama programlarında denenir ve en doğru yıkama programı bu şekilde belirlenir. Bundan dolayı sizlere burada yıkama talimatı şu şekilde olur demek çokta doğru olmayacaktır. Battaniyeler içinde dahi bu talimatlar değişkenlik göstermektedir.

Battaniye Yıkama Derecesi

Battaniyeler hassas ve yumuşak ürünler oldukları için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da yıkama dereceleridir. Çoğu battaniyeler renkli, desenli, yün olduğu için kendilerine has yıkama dereceleri vardır. Klasik olarak tabiki de bir standardı vardır. Bu standart ise 30-45 derece arasıdır. En ideali ve en maksimum derece 45 derecede yaklaşık 500-600 devirde yıkanması halinde saf yıkama derecesini yakalamış olursunuz. Bununla birlikte yıkama işleminde yukarıda belirttiğimiz gibi yumuşatıcı kullanımınız da önemlidir. Yumuşatıcınızı diğer ürünlere koyduğunuzdan biraz daha fazla koymanız gerekmektedir, bunun nedeni battaniyelerin yünlü yapıda olmalarından kaynaklanmaktadır. Yünlü yapıyı bozmamak ve eski yumuşaklığını korumak için yumuşatıcı kullanırken biraz elinizi korkak alıştırmamanız tavsiye edilir. Bu yazıyı okuyan bayanlar zaten bunu biliyordur fakat içerlerinde öğrenci varsa olmadı bir ailelerine danışsınlar çünkü en iyisini anneler bilir.

Battaniye Yıkama Fiyatı

Hiçbir şekilde belli olmayacak bir başlığımız budur. Pekala neden bu başlık var diyorsanız da sizlerin merakı için araştırmayla açıklama yapılması gereken bir durumdur. İstanbul’da çoğu kişi bu durumdan habersizdir, çoğu kişi halı yıkatmıştır, takım elbise yıkatmıştır fakat sanmıyorum ki çoğu kişi gidip kuru temizlemeye halı bırakmamıştır. Bununla birlikte kimse battaniyeyi de yıkamacılara vermemiştir fakat bu durum vardır. Fiyat olarak bir tablo çıkardığımız zaman karşımıza minimum 25-30 tl civarı fiyatlar gelmektedir. Bu fiyatlar yapılan işe ve battaniye çeşitlerine göre 100-150 tl gibi rakamlara çıkmaktadır. Şüphesiz kendiniz yıkasanız dahi 25-30 tl gibi bir rakama en azından 3-4 yılda bir battaniyelerinizi kalıcı temizliğe ulaştırmanızı önermek durumundayım. Bu fiyatlar tabi ki de ilden ile, hatta ilçeden ilçeye göre değişebilir fakat ideal rakamlar görmekteyiz.

Battaniye Yıkama Fiyatları İstanbul

Bu analiz için genelde İstanbul çevresine baktığımız zaman fiyatlar 25-120 tl arasında oynuyor. Bu rakamlar tabi ki de ürününüzün rengine, yününe ve metresine göre değişkenlik gösterebiliyor. Bununla birlikte çoğu kişi İstanbul içinde bu işlem için fazla bilinmediği için Öztem Halı Yıkamayı tercih ediyor. Firma bu işte öncü olduğu, çeşitli makinelere sahip olduğu için aldığı işin hakkını veriyor diyebiliriz.

 

Paylaş