Halı Yıkama

Öztem Halı Yıkama şirketi olarak uzun yıllardır halı temizleme sektöründe hizmet veriyoruz. Günümüzde modern halılar ve halı çeşitleri oldukça fazladır. Birçok insan özenle kombin yaparak seçer halılarını. Bunun en temel nedeni şüphesiz kadınların mükemmeliyetçiliği, her şeyin eksiksiz ve kusursuz olmasını istemesi.

Günümüzde yaklaşık olarak 22+ çeşit halı bulunmaktadır bu halılardan bazıları şunlardır; Afgan halıları, klasik halılar, 3D halılar, kuzu post halılar, İpek halılar, yün halılar, pamuklu halılar ve daha birçok çeşidi.

Günümüzde şüphesiz her halı yaklaşık olarak 6 7 ay civarı düzenli kullanımda kirleniyor ki kalitesine göre bu süre çok ve çok düşüyor. Basit, kalitesiz polyester bir halıyı şüphesiz her ay yıkamanız gerekiyor dersek yanlış sayılmaz. Halılar çok kullanılan ve direk temas ettiğimiz ürünler olduğu için çok titiz olunması gereken ürünlerdir, birçok mikrop ve virüs barındırabilir durumdadırlar. Bir süreden sonra kötü kokmaları, pis görünmeleri ve lekelerinin yüze vurması da cabasıdır zaten. Bundan dolayı halı temizliği, halı yıkamak önemli titizlik kurallarından biridir.

Halı Yıkama

Günümüzde birçok halı yıkama fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikaların da sayıları gün geçtikçe artmakta her sokak başında bir halı yıkama fabrikası görülebilmektedir. Bundan dolayı halı yıkama fiyatları da gün geçtikçe firmadan firmaya değişmek koşuluyla düşmektedir. Buna rağmen çoğu kadın, çoğu zamanı olan kadın bu fabrikalara güvenmemektedir. Güvenmemelerinin temelinde doğru temizlik yapmamış, kötü bir şekilde ıslak, nemli teslim edilmiş ilk deneyimler yatmaktadır. Bundan dolayı bu sorunları yaşayan kadınları düşünerek  halı yıkama işlemini sizlerle paylaşacağız. Bu adımları tek tek takip ettiğinizde göreceksiniz ki , halı yıkama işlemlerinde firmamız hijyenik bir şekilde çalışmaktadır. Uyguladığımız  adımlar şu şekildedir;

Halılarımızın temizliğinde ne kadar yıkama önemli olsa da bununla birlikte önemli olan diğer bir etmen de sirkeleme, çırpma işlemidir. Bu işlemi düzenli bir şekilde yaparsak yıkama sıklığımızı ve halılarımızda olan kirleri azaltabiliriz. Bu işlemin sonrasında ise halı şampuanları bizim yardımcı materyalimiz olacaktır, halı şampuanını bi kova içine alıp ılık su ekleyip halımızı silme işlemini uygulayabiliriz. Bu işlemin hemen ardından saf, duru bir suyla da durulama işlemini yaparak halımızın temizliğini sağlayabiliriz.

Halı yıkama işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise şüphesiz halıyı yıkadığımız deterjanlardır. Seçtiğimiz deterjanlar çok önemli bir rol oynar, yanlış seçimde halıyı deforme ederiz. Deforme etme dışında halılarımızı istersek halı yıkama makinesi istersek elimizde yıkayalım doğru deterjan seçimi yapmazsak temizliğini de doğru yapmamış oluruz.  Temizlik dışında halılarımızda çeşitli renk kayıplarını da gözlemleyebiliriz, çeşitli tüylenmeler de yaşamak içten bile değildir. Genelde yıkarken özellikle kök boya halılar ile yün halılarımızda arap sabunu veya saf beyaz kalıp sabun kullanımı tercih sebebidir. Bu doğru tercihle halılarımızı en sağlıklı şekilde yıkayabiliriz.

Yıkama işleminde diğer bir en dikkat edilmesi gereken husus şüphesiz halıların durulanma kısmıdır. Halılarımızı doğru bir şekilde durulamazsak ve aralarında sabun, deterjan kalıntısı bırakırsak bu halımızda deformasyona yol açacaktır. Halımızda çeşitli renk kayıplarını gözlemleyebiliriz, bu sabunlar, deterjanlar için değil sadece halıda bıraktığımız arapsabunlarında dahi geçerli bir durumdur. Durulama işlemini ise en doğru şekilde yapmanıza yarar sağlayacak diğer bir ürün ise yumuşatıcılardır, yumuşatıcılar durulama işleminde arap sabunu, kalıp sabunların halınızdan sökülmesine yardımcı bir rol oynayabilirler.

Dikkat edilmesi gereken ve karşımıza sıklıkla çıkan bir diğer durumsa halılarda çamaşır suyu kullanımıdır. Genellikle evde yıkamalarda karşımıza çıkan bir durum olmasıyla birlikte halılarda çok fazla deformasyon ve renk kayıpları gözlemlemekteyiz.

En son dikkat edilmesi gereken diğer bir konuysa şüphesiz kurutma işlemidir. Halılarımızı kuruturken güneş görmeyen ve hava akımının çok fazla olduğu ortamlarda kurutmaya bırakmamız gerekir. Kurutma esnasında halılar güneş görürse ciddi zararlar görebilir.

Halı Yıkama Fiyatları

Halı yıkama fiyatları günümüzde fabrikadan fabrikaya değişen bir durumdur. Bu duruma en çok etken durum şüphesiz birçok fabrikanın açılması ve fabrikaların yaptığı çeşitli yıkama işlemleridir. En basit halı üzerinden, en basit bir yıkama işlemini baz aldığımızı düşünürsek genellikle fabrikalar halılar için metrekare başı en az 5 tl almaktadırlar.

Halı Yıkama Fabrikası

Günümüzde sayıları artan, birçok kişinin yaptığı bir iştir şüphesiz halı yıkama fabrikaları. Bununla birlikte bu sayı çok fazla olduğu için her firmaya güvenmemekte fayda vardır. Bununla birlikte firmalara teslim yaparken yerlerini bilmeniz, dekont almanız gerekmektedir.

Halı Yıkama Makinası

Halılar için kullanılan özel yıkama ürünleridir halı yıkama makineleri. Bu ürünler genelde elde yıkamaya nazaran halıda bulunan tüm kirlere nüfus eder ve etkili, kalıcı bir temizlik sağlar. Çoğu firmada birçok çeşidi bulunmaktadır, genel yıkayabilen, el yıkama makinesi vb. türevleri çokça bilinmektedir. Temizlikte şüphesiz en büyük kolaylık sağlayan, fiyatları bireyler için tuzlu olan makinelerdir.

Profesyonel Halı yıkama

Günümüzde kadınların en sık gördüğü, dikkat ettiği şeylerden biridir halı yıkamacılar. Fakat bu sektör maalesef öyle bir sektördür ki oto yıkama ürünleriyle halı yıkayan kişiler vardır. Halıları basit bir basınçlı, köpüklü sudan geçirirler ve kurumaya bırakırlar. Bunun için sektörde bulunan Öztem Halı Yıkama şüphesiz en çok önerilen halı yıkama şirketidir.

En İyi Halı Yıkama Anadolu Yakası

Anadolu yakasında yerleri daha çok olan Öztem Halı Yıkama, birçok kesim tarafından bilinmektedir. Halı yıkama üzerine çeşitli sertifikaları da bulunan bu şirket, müşteriye sonsuz güveni şüphesiz sağlamaktadır.

İletişim adresimizden bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.

https://www.halikoltukyikama.gen.tr/iletisim

Halı  Tarihi

Halılar M.Ö 400-500’lü yıllarda kullanılan ürünlerdir. Bilinen en eski halı, bir İskit prensinin mezarında donmuş bir halde bulunmuştur. Halı yaklaşık 2600 yaşındadır ve donduğu için halıya hiçbir şey olmadan günümüze kadar gelmiştir. Bu havlı halı, yündür ve Pazırık’ta bulunduğu için halının adı da pazırık halısıdır. Bu halı SergeiIvanovichRudenko’nun Sibirya Hörüğünde yaptığı bir kazı esnasında bulunmuştur. Halının kökeni, sahipleri olarak Sibirya’da yaşayan Türki gruplar kabul edilir. Bulunan halı yaklaşık 1,83m*2m’dir ve halının tek bir metrekaresinde tamı tamına 360 bin ilmek vardır. Bu ilmek sayısı günümüzde bulunan tüm halılardan kat be kat fazladır. Bu halı şuan da StateHermitage Müzesi’nde sergilenmektedir. Şuan bulunan en eski halı Pazırık Halısı’da olsa halıların tarihçesinin bundan daha önce olduğu tahmin edilebilmektedir.

Şuanda ne kadar yerlere serilse de eski zamanlarda halılar, koruma, duvarların kapatılması ve dekorasyon amacıyla kullanılıyordu. Ayrıca halılar genellikle üst sınıf insanların kullandığı bir ürün olarak görülüyordu.

Bundan sonra 7. yüzyıl civarlarında Hristiyanların değerli eşyalarını taşımada sarma aracı olarak kullanıldı. Bu nedenle orta çağlarda batılı sanatçılar orta doğunun motiflerini tanımış oldu. Bu motifler başlarda Sasani kökenlerden gelmekteydi fakat daha sonra Hristiyanlar ve İslam Alemi ile karma olunca ortaya müthiş şeyler çıktı, halı desenleri zenginleşti.

Şuan günümüzde 1920 yılı öncesi halılar antika olarak anılıyor. Fakat bu tanımlamayı daha genişletip, detaylandırırsak; bu tip halılar genelde kimyasal boyaların kullanılmadığı, doğal ürünlerin kullanıldığı 1920 yılı öncesi halılar olarak anılmaktadır. Bu halılar 1860 veya 1870’li yıllarda kimyasal boyaların keşfinden daha önce yapılmış ürünlerdi. Bu dönemden 20. yüzyıl başlarına kadar gelebilmiş halılar ise yarı antika veya eski halı olarak anılmaktadır.

Paylaş