Stor Perde Yıkama

Stor Perde Yıkama profesyonellik isteyen bir iştir. Öztem olarak Anadolu yakasında en kaliteli Zebra Stor  Perde başta olmak üzere tüm perde yıkama işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Perdeler yaklaşık olarak hayatımızda 2000 yıllardan beri var olan şeyler. Perdeler şüphesiz günümüzde bir evin olmazsa olmaz aksesuarlarıdır. Bu aksesuarlar özenle seçilerek halı, koltuk, yemek takımı veya yatak odasıyla kombinlenir. Düşünün bir insan gibi kombin yapılacak kadar önemli ürünlerdir bu perdeler ve aynı kıyafetler gibi çeşitleri vardır. Bu çeşitler kişinin zevkine, ihtiyacına göre şekil almış ve almaktadır. Yaklaşık çeşit olarak bir sayı vermemiz gerekirse kullanılan en az 36 çeşit vardır. Bunlardan bazıları şunlardır; Ahşap perdeler, drape fon perdeler, dikey perdeler, fon kanat perdeler, Japon panel perdeler, katlamalı perde, rustik perdeler, stor perdeler, tül perdeler, balon perdeler, boncuk perdeler.

Bu saydığımız çeşitler ve belirttiğimiz çeşit sayısı dışında dünya üzerinde çok fazla perde çeşidi vardır şüphesiz. Biz bugün sizler için bu perde çeşitlerinden, son zamanlarda çok popüler olan stor perdeyi inceleyeceğiz.  Stor perdeler son zamanın trendleri arasında en başta yer almaktadır. Zebra stor perdeler tercih sebebi olurken 2 işi bir anda yaparlar, hem güneşlik hem kalın perdelerdir. Bu perdeler her evde zerafet ile dururlar, hem kullanışlı hem de avantajlıdırlar. Kolay montaj edilir, çok fazla pislik, toz tutmazlar ve eve modernlik katarlar.

Bunun dışında kullanılan alanlarda etkileri de çok fazladır. Stor perde sonuç itibari ile ham kumaşla yapılmaz bundan dolayı kırılgan yapılarda olmazlar. Sarıldıkları rulo sayesinde de kaygan olsa da kaymazlar. Stor perdeler şantuk ve polyester kumaştan yapıldıkları için evde arzu edilen yerlere asılabilir. Bu yerler tavan, kiriş gibi arzu edilen, akla gelen ve uyum sağlayacak her yer olabilir.

Stor Perde Yıkama

Belki de stor perdelerin en can alıcı noktası yıkama işlemidir. Yıkama işlemini kendi evinizde yapamamanız bizler tarafından önerilir. Bu konuda yapılacak ilk işlem stor perdelerin çıkarılması ve düzgün bir şekilde ciltlenmesidir. Bu konu en önemli noktadır çünkü çoğu yıkamacılar stor perdeyi sökerken mekanizmayı bozarak stor perdenin kullanılmamasına veya tamir edilmesine sebep olmaktadır. Bu işlemin devamında stor perde alınarak barkod yerleştirme işlemi yapılmalıdır. Bunun nedeni diğer ürünlerle karışmaması ve doğru kişiye teslimatıdır.

Barkod işleminden hemen sonra ürünleriniz çıkarılır ve üzerinde yırtık, sökük var mı diye kontrol edilir. Bu kontrol sonucu bir yırtık varsa yıkama ona göre yapılmalıdır çünkü yıkama esnası sırasında da ürünlerinizin yırtığı açılabilir. Kontrol sonrası perde toz ve kirden arındılması için özel sulu vakumlarla temizlenmelidir. Bu temizlik sonrasında ise en son işlem olarak ultrasonik stor perde yıkama makinelerine verilir ve yıkama işleminiz yapılmış olur.

Stor Perde Temizliği

Temizlik kısımları biraz meşakatlidirmalesef fakat uzun süre kirlenmedikleri için bu meşakat yılda bir kere olur. Temizlik için özel makineler, özel ürünler kullanılır, kendilerine has derecelerinde temizlenirler. Bu ürünleri genelde bir takım elbise yerine koymak yanlış olmaz, yıkarken ve ütülerken dikkat edilmesi gerekir. Zarif ve şık olmasına karşın çok çabuk kırışırlar. Bu önerilere uyulduktan sonra gelin olan bir fransız cam, fransız balkon yanında çok hoş durabilirler. Ayriyeten sadece siyah, beyaz gibi klasik renklerde bulunmazlar, aklınıza gelen her çeşitte renkleri bulunur.

Stor Perde Temizleme

Pekala evde stor perdenizi basitçe temizlemek istediğinizi varsayıyoruz. Bu işlem tabi ki basit fakat çok dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Bu işlemi yapmanız geçici olarak stor perdelerinizi tertemiz gösterecektir şüphesiz. Buna rağmen bir temizlik firmasıyla anlaşmanızda yarar var çünkü evde yaptığınız temizlik stor perdenin nüfusuna işlemez ve ne kadar temizlediğinizi düşünseniz de stor perdeleriniz tamamen kirden arınmamış olacaktır. Bu işlem, evde stor perde temizleme işlemi için şu adımları uygulayabilirsiniz;

Stor perdenizi yerinden en iyi şekilde çıkarmalısınız, çıkardıktan sonra uygun bir yere seriniz. Uygun yer mümkünse teras veya balkon olması gerekmektedir. Bu durum mümkün değilse o zaman stor perdenizin boyu kadar bir alan açmanız ve stor perdenizi temiz bir alana bez üstüne sermeniz gerekmektedir.

Yeterli yeri açtığınızdan emin olduktan sonra stor perdenizi yerinden çıkarın

Stor perdenizi hazırladığınız yere serin, serdiğiniz zaman stor perdenizin dümdüz olmasına dikkat ediniz.

Bu işlemden sonra bir kovaya ılık su ekleyiniz. Kovanın içine bir miktar arap sabunu, biraz deterjan veya şampuan ekleyiniz köpürünce en azından sabunun su içinde eridiğinden emin olursunuz. Boş başka bir kova ile hazırladığımız deterjanlı kovayı stor perdenizin yanında hazır hale getiriniz. Unutmamanız gereken bir unsur ise kullandığınız kimyasallar ağır olursa stor perdenize zarar verebilir, perdeyi tahriş edebilirsiniz.

Stor perde temizliğinde, perdeyi en kolay olarak mutfaklarda kullandığımız temizlik süngeri ile silebilirsiniz. Ellerinize edindiğiniz eldivenleri taktıktan sonra süngeri hazırladığımız kovaya sokunuz ve çıkardıktan sonra suyunu iyice sıkınız.

Perdenizi silme işlemine kenarlardan başlamamalısınız. Kenarlara yakın bir yerden başlayarak yukarıdan aşağıya doğru doğrusal bir şekilde silme işleminizi yapınız. Kenarlardan başlarsanız büyük ihtimalle stor perdeniz de tüylenme, topaklanma gibi sorunlarla karşılaşacaksınız.

Silme işleminiz bittikten hemen sonra pis süngerde olan suyu boş kovaya boşaltınız ve temiz kovaya sokup tekrar suyunu boş kovaya boşaltınız. Bu işlemin ardından tekrar süngerinizi deterjanlı suya sokup silme işleminize devam ediniz.

Ön yüzü sildikten sonra stor perdenizin nemini kuru bir havluyla alın. Bu işlemden sonra perdenizi bir yerde kurumaya bırakınız.

Kuruma işlemi tamamlandıktan hemen sonra tekrar aynı şekilde perdenizin diğer temiz olmayan kısmını müsait olan yerinize seriniz. Bu işlemden hemen sonra arka yüze uyguladığınız işlemleri bu tarafa da uygulayınız.

İşlemleriniz bittikten sonra stor perdeyi kurumaya bırakınız ve kuruduktan sonra tekrar yerine asınız.

Stor Perde Yıkama Fiyatları

Stor perde yıkama veya temizleme işlemi yazıda da bahsettiğimiz gibi çok meşakat isteyen bir durumdur. Bir stor perde için ilk kez temizleme yapanlar yaklaşık 1,5-2 saatini harcayabilir. Ne kadar az kirlenen bir ürün olsa da yılda bir temizleme dönemi gelince çok uğraşılır perdelerle. Bundan dolayı diğer yıkama işlemlerinden ziyade stor perde yıkama maliyeti biraz pahalıdır. Yerden yere firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. İnternet üzerinden de araştırma yaparsanız 2017 yılının fiyatlarında zebra perde veya stor perde yıkama ücretlerinin metrekare için yaklaşık 10 TL civarlarında oynadığını görebilirsiniz. Yani bu da demek oluyor ki en ufak bir stor perdeniz için 50 60 tl’yi gözden çıkarmalısınız.

Zebra Stor Perde Yıkama

Zebra stor perde yıkama işlemi diğerlerinden daha meşakat isteyen bir durumdur. Bunun en temel nedeni perdelerin zebra yani hem tül perde, hem güneşlik olmasıdır. Bu perdelere uygulanan işlem diğerlerinden biraz daha fazladır, daha dikkat edilir, kimyasal kullanımında belirli bir oran vardır. Evde temizlemek isterseniz normal stor perdelerden daha fazla uğraşacağınız aşikardır. Bunun yerine bir temizlik firmasıyla görüşmeniz en güzeli, en mantıklısı, en tasarruflusu olacaktır. Bunun nedeni evde normal bir stor perde için yaklaşık 1,5-2 saat harcarken, zebra stor için yaklaşık 3-4 saat harcayabilirsiniz ama firmalar sizden yıkama maliyeti için normal stor perde ücreti talep ederler.

Stor Perde Yıkamak istiyorsanız iletişim adresimizden bize erişebilirsiniz.

Paylaş